Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Puhemies Halla-aho osallistuu puhemiesten kokoukseen Tartossa

Julkaistu 31.1.2025 12.40

Puhemies Halla-aho osallistuu puhemiesten kokoukseen Tartossa

Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho osallistuu Suomen, Baltian maiden, Puolan ja Ukrainan parlamenttien puhemiesten kokoukseen Tartossa, Virossa 2.–3. helmikuuta. Ohjelmaan kuuluu myös paneelikeskustelu Tarton yliopiston opiskelijoiden kanssa.

Puhemiesten kokouksen aiheina ovat mm. Ukrainalle annettavan tuen vahvistaminen edelleen, transatlanttiset suhteet Yhdysvaltain uuden hallinnon aloitettua, Venäjän hybriditoimet Euroopassa sekä tilanne Valko-Venäjällä, Moldovassa, Georgiassa ja Armeniassa.

Opiskelijoiden kanssa käytävän keskustelun aiheina ovat vastaaminen Venäjän aggressioon ja mahdollisuudet rauhanneuvotteluihin Ukrainassa.

Kokous järjestetään Tartossa allekirjoitetun Viron ja Neuvosto-Venäjän rauhansopimuksen 105-vuotispäivän yhteydessä.​

Aihealueet
Puhemiehet; Kansainväliset asiat