1 §
Lain tarkoitus
Tämän lain tarkoituksena on turvata hyvä saattohoito jokaiselle saattohoitoa tarvitsevalle tasapuolisin ehdoin koko maassa.
2 §
Soveltamisala
Tätä lakia sovelletaan saattohoidon järjestämiseen terveyden- ja sosiaalihuollon yksiköissä taikka potilaan kotona tai kodinomaisessa laitoksessa.
Lakia ei kuitenkaan sovelleta alle 18-vuotiaan saattohoidon järjestämiseen.
3 §
Määritelmät
Saattohoidolla tarkoitetaan tässä laissa vaikeasti sairaan ihmisen hoitoa tilanteessa, jossa parantavasta hoidosta on luovuttu ja sairauden etenemiseen ei enää kyetä vaikuttamaan.
Kotisaattohoidolla tarkoitetaan tässä laissa potilaan kotona tai asumispalveluyksikössä, kuten palvelutalossa tai hoivakodissa, järjestettävää saattohoitoa.
4 §
Oikeus hyvään ja inhimilliseen hoitoon
Jokaisella on oikeus hyvään ja inhimilliseen hoitoon myös silloin, kun parantavaa hoitoa ei ole olemassa tai kun olemassa olevilla hoitokeinoilla ei ole vaikutusta sairauden etenemiseen. Hyvä saattohoito kuuluu kaikille kuoleville potilaille riippumatta heidän sairautensa diagnoosista.
Hyvään saattohoitoon kuuluu potilaan toiveiden huomioon ottaminen, mahdollisimman hyvä oireiden hoito, kivun ja kärsimyksen lievittäminen, lähestyvään kuolemaan valmistaminen ja potilaan läheisten huomioiminen ja tukeminen.
5 §
Potilaan itsemääräämisoikeus
Potilaan itsemääräämisoikeutta on kunnioitettava saattohoidossa. Kaikkiin hoitotoimenpiteisiin tarvitaan potilaan suostumus.
Potilaalla on oikeus kieltäytyä hoidoista. Oikeus kieltäytyä hoidoista koskee myös sellaista hoitoa, jonka tekemättä jättäminen johtaa potilaan vaikeaan vammautumiseen tai kuolemaan, jos potilas on kykenevä päättämään hoidostaan.
Mikäli potilas ei itse kykene päättämään hoidostaan eikä ole ilmaissut aikaisemmin hoitoa koskevaa tahtoaan, hoitoon tulee saada potilaan laillisen edustajan tai sellaisen potilaalle läheisen henkilön suostumus, jonka potilas on valtuuttanut osallistumaan hoitoaan koskevaan päätöksentekoon.
Potilaan hoitotahdosta voidaan poiketa vain silloin, kun voidaan perustellusti olettaa potilaan muuttaneen tahtoaan hoitonsa suhteen.
6 §
Saattohoitopäätös ja hoitosuunnitelma
Potilasta hoitavan lääkärin on tehtävä saattohoidon aloittamisesta kirjallinen päätös (saattohoitopäätös) yhteisymmärryksessä potilaan kanssa. Saattohoitopäätös on perusteltava ja kirjattava potilasasiakirjoihin.
Saattohoitopäätöksen tekemisen jälkeen hoitavan lääkärin on yhdessä potilaan ja tarvittaessa tämän läheisten kanssa laadittava kirjallinen hoitosuunnitelma. Hoitosuunnitelman tulee sisältää keskustelut ja kirjaukset sairauden vaiheesta, hoitomenetelmistä ja niiden tavoitteista, hoitolinjauksesta, hoidon rajauksista, hoidosta vastaavasta tahosta sekä potilaan toiveista ja peloista sairauden edetessä ja kuoleman lähestyessä.
Sairauden edetessä aikaisemmin laadittua hoitosuunnitelmaa tulee tarkentaa.
7 §
Saattohoitoa järjestävien yksiköiden valmius
Saattohoitoa järjestävillä terveyden- ja sosiaalihuollon yksiköillä tulee olla valmiudet toteuttaa saattohoitopotilaalle tehty hoitosuunnitelma. Saattohoitoa järjestävillä yksiköillä on oltava riittävät sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöresurssit ja ammattitaito sekä sopivat välineet, joilla hoito voidaan toteuttaa inhimillisesti ja turvallisesti. Potilaalle on järjestettävä myös psykologista ja hengellistä tukea hänen niin halutessaan.
8 §
Potilaan oikeus valita saattohoitopaikka
Potilaalla on oikeus valita saattohoitopaikka. Potilaalla tulee hänen niin halutessaan olla mahdollisuus saada tarvitsemansa hoito sellaisessa saattohoitopaikassa, joka sijaitsee lähellä hänen kotiaan ja lähiomaisiaan tai muita hänelle läheisiä henkilöitä.
9 §
Kotisaattohoito
Kotisaattohoidon tulee olla mahdollista sitä haluavalle edellyttäen, että kotona on riittävät puitteet hyvään hoitoon.
Potilaan ja hänen omaisten tulee voida kaikkina aikoina tarvittaessa saada yhteys potilasta hoitavaan terveyden- ja sosiaalihuollon yksikköön ja potilasta hoitaviin henkilöihin. Mikäli hoito kotona ei onnistu, tulee potilaan voida tarvittaessa siirtyä valitsemaansa terveyden- ja sosiaalihuollon yksikköön.
Omaisille on annettava riittävän yksityiskohtaiset ohjeet toimia, kun saattohoitopotilas kuolee toivomuksensa mukaisesti kotona.
10 §
Hoidon jatkuvuus muutostilanteissa
Tilanteessa, jossa potilaan hoidon tavoitteet muuttuvat tai jossa potilas siirtyy toiseen saattohoitopaikkaan, toiselle osastolle saattohoitoyksikön sisällä taikka kotisaattohoitoon, on varmistettava potilaan hoidon jatkuvuus.
11 §
Voimaantulo
Tämä laki tulee voimaan päivänä kuuta 20.