Viimeksi julkaistu 6.2.2025 13.39

Pöytäkirjan asiakohta PTK 120/2024 vp Täysistunto Torstai 21.11.2024 klo 16.00—19.53

2.4. Suullinen kysymys kiintiöpakolaisvalinnoista (Veronika Honkasalo vas)

Suullinen kysymysSKT 208/2024 vp
Suullinen kyselytunti
Ensimmäinen varapuhemies Paula Risikko
:

Seuraava kysymys, edustaja Honkasalo. 

Keskustelu
16.46 
Veronika Honkasalo vas :

Arvoisa puhemies! Julkisuuteen tulleiden tietojen mukaan sisäministeriön poliittinen johto on pyrkinyt kiintiöpakolaisvalinnoissa suosimaan kristittyjä muiden uskontojen kustannuksella. Nämä asiakirjat ovat julkisesti luettavissa. — Myös te, pääministeri Orpo, voitte ne löytää. 

Yhdenvertaisuusvaltuutetulle on syntynyt vahva olettama, että ministeriön poliittinen johto on syyllistynyt perustuslaissa kiellettyyn syrjintään uskonnon perusteella. Sisäministeri on kieltänyt asian. Pääministeri on kertonut, että ohjeistusta ei ole hallituksena annettu.  

Kysyn teiltä, pääministeri Orpo: Joko te nyt olette nähnyt nämä asiakirjat, ja jos tällaista syrjivää ohjeistusta ei ole hallituksena annettu, onko sen antanut sisäministeri? Kuka ei ole puhunut totta? 

Ensimmäinen varapuhemies Paula Risikko
:

Pääministeri Orpo. 

16.47 
Pääministeri Petteri Orpo 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa puhemies! Hallituksen piirissä on luonnollisesti käyty tätä asiaa läpi ja myöskin virkakunnan kanssa. Sisäministeriön virkajohto sanoo, että tämä prosessi on mennyt oikein. 

Meillä on tiedossa, että yhdenvertaisuusvaltuutettu tätä asiaa selvittää, ja sitä tietenkin pitää kunnioittaa. Mutta koska on tärkeää saada aikaan päätös kiintiöpakolaisista, näistä ihmisistä, jotka ovat maailmalla hädänalaisessa tilanteessa, niin me teemme tämän päätöksen. Me teemme sen alusta lähtien ja teemme sen niin, että se poistaa epäilyt syrjinnästä. Me tullaan tekemään päätös, joka toivottavasti saadaan nopeasti toimeenpanoon, ja sen jälkeen me odotamme, mitä yhdenvertaisuusvaltuutettu sanoo. 

Mutta toistan vielä: sisäministeriön virkajohto on todennut, että heidän mielestään tässä prosessissa ei ole ollut syrjintää. 

Ensimmäinen varapuhemies Paula Risikko
:

Kiitoksia. — Lisäkysymys, edustaja Honkasalo. 

16.48 
Veronika Honkasalo vas 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa puhemies! Pääministeri Orpo, te ette vastannut minun kysymykseeni. [Perussuomalaisten ryhmästä: Miten niin ei?] Te ette vastannut kysymykseen siitä, onko syrjivää ohjeistusta annettu hallituksen toimesta, onko sitä annettu sisäministerin toimesta. 

Kokonaisuudessaan tämä ohjeistus antaa todella ikävän viestin Suomessa asuville maahanmuuttajille, mutta niin antaa koko teidän maahanmuuttopolitiikkanne. [Oikealta: Ei anna!] Keskeiset viestit ovat: Te ette ole tänne tervetulleita. Me teemme teidän elämästänne mahdollisimman hankalaa. 

Pääministeri Orpo, miten aiotte jatkossa huolehtia ihan oman rasismitiedonantonnekin mukaan siitä, etteivät hallituksenne ministerit enää anna syrjintään kehottavia ohjeistuksia? 

Ensimmäinen varapuhemies Paula Risikko
:

Kiitoksia. — Pääministeri Orpo.  

16.49 
Pääministeri Petteri Orpo 
(vastauspuheenvuoro)
:

Puhemies! Ensinnäkin, tehän lähinnä siitä puhutte, että Suomeen ei olla tervetulleita. Toistelette sitä päivästä toiseen täällä ja sanotte, että me teemme sellaista politiikkaa. Me tarvitsemme Suomeen kansainvälisiä osaajia, ja he ovat tervetulleita Suomeen, mutta kyllä me kiristämme humanitääristä maahantuloa. Me halutaan, että maahanmuutto on samaan aikaan hallittua mutta Suomeen on kyllä tervetullut töitä tekemään, Suomea rakentamaan. 

Mitä tulee tähän ohjeistukseen, niin kuten totesin — minä siis vastasin teidän kysymykseenne — sisäministeriön virkajohto sanoo, että heidän mielestään tässä prosessissa ei ole ollut syrjintää, mutta koska yhdenvertaisuusvaltuutettu tätä tutkii, niin minä kunnioitan tätä tutkintaa ja selvitystä ja odotan sen tulokset, mutta kun haluamme samaan aikaan eteenpäin tämän tärkeän päätöksen. Me teemme tämän prosessin alusta loppuun, niin että me pystymme taklaamaan pois epäilykset edes siitä, että jotakin syrjittäisiin tässä. Eikö tämä ole hyvä ratkaisu? 

Kysymyksen käsittely päättyi.