Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Rajaturvallisuuslaki ensimmäisessä käsittelyssä – äänestykset perjantaina

Julkaistu 9.7.2024 19.15

​Hallintovaliokunnan varapuheenjohtaja Pihla Keto-Huovinen (kok.) esitteli valiokunnan mietinnön, minkä pohjalta eduskunta käsittelee lakiehdotusta.

Rajaturvallisuuslaki ensimmäisessä käsittelyssä – äänestykset perjantaina

​Lakiehdotus väliaikaisista toimenpiteistä välineellistetyn maahantulon torjumiseksi oli eduskunnan ensimmäisessä käsittelyssä täysistunnossa tiistaina 9. heinäkuuta.

Laissa säädettäisiin edellytyksistä, joiden vallitessa valtioneuvoston yleisistunto voisi päättää rajoittaa kansainvälistä suojelua koskevien hakemusten vastaanottamista rajatulla osalla Suomen valtakunnanrajaa ja sen välittömässä läheisyydessä Suomen täysivaltaisuuden tai kansallisen turvallisuuden varmistamiseksi.

Mietinnössään hallintovaliokunta puoltaa lakiehdotuksen hyväksymistä muutettuna. Mietintö valmistui maanantaina 8. heinäkuuta ja eduskunta käsittelee lakiehdotusta sen pohjalta.

Lue lisää mietinnöstä hallintovaliokunnan tiedotteesta

Täysistunnossa 9. heinäkuuta eduskunta kävi keskustelua lakiehdotuksesta. Keskustelun keskiössä oli huoli turvallisuuteen ja perusoikeuksiin liittyvistä haasteista. Edustajat käyttivät yhteensä 136 puheenvuoroa.

Lue kaikki tiistain keskustelun puheenvuorot

Katso koko tiistain keskustelu

Keskustelun jälkeen lakiehdotuksen sisältö hyväksyttiin hallintovaliokunnan mietinnön mukaisena.

Asia palaa vielä täysistuntoon toiseen käsittelyyn perjantaina 12. heinäkuuta klo 12. Silloin eduskunta äänestää sekä lakiehdotuksen julistamisesta kiireelliseksi että ehdotuksen hyväksymisestä.

Laki täytyy säätää niin sanottuna poikkeuslakina. Poikkeuslailla voidaan tehdä perustuslakiin rajattuja poikkeuksia pakottavista syistä. Lain hyväksyminen edellyttää sen julistamista kiireelliseksi eduskunnan 5/6 enemmistöllä, jonka jälkeen se voidaan hyväksyä 2/3 enemmistöllä.

Lue lisää lakien säätämisestä​
Aihealueet
Täysistunto