Eduskunnan päätöksen mukaisesti
kumotaan työttömyysturvalain (1290/2002) 6 luvun 1 §:n 2 momentti, 2 §:n 2 momentti, 3 ja 5 a §, 7 luvun 5 §, 8 luvun 2 §:n 2—4 momentti, 11 luvun 4 §:n 1 momentin 3 kohta, 13 luvun 1 §:n 2 momentin 3 kohta sekä 14 luvun 3 b §:n 3 momentti,
sellaisina kuin ne ovat, 6 luvun 1 §:n 2 momentti laissa 1217/2019, 2 §:n 2 momentti ja 3 § laissa 1081/2016 sekä 5 a § laissa 1138/2017, 7 luvun 5 § laissa 1049/2013, 8 luvun 2 §:n 2 ja 4 momentti laissa 906/2017 ja 3 momentti laissa 1300/2023 sekä 11 luvun 4 §:n 1 momentin 3 kohta, 13 luvun 1 §:n 2 momentin 3 kohta ja 14 luvun 3 b §:n 3 momentti laissa 385/2023,
muutetaan 5 luvun 11 §, 6 luvun 2 §:n otsikko ja 1 momentti, 7 luvun 4 §:n 1 momentti ja 9 §:n 1 momentti, 8 luvun 5 §:n 1 momentti, 13 luvun 1 §:n 2 momentin 2 kohta sekä 14 luvun 3 §:n 2 momentti ja 3 a §:n 4 momentti,
sellaisina kuin ne ovat, 5 luvun 11 §, 13 luvun 1 §:n 2 momentin 2 kohta ja 14 luvun 3 §:n 2 momentti laissa 385/2023, 6 luvun 2 §:n otsikko ja 1 momentti laissa 1081/2016, 7 luvun 4 §:n 1 momentti ja 9 §:n 1 momentti laissa 1188/2009, 8 luvun 5 §:n 1 momentti laissa 906/2017 sekä 14 luvun 3 a §:n 4 momentti laissa 325/2024, ja
lisätään 7 luvun 9 §:ään, sellaisena kuin se on laeissa 1188/2009 ja 918/2012, uusi 5 momentti seuraavasti:
5 luku
Työttömyyspäivärahan saamisen edellytykset
11 §
Työssäoloehto eräissä tilanteissa
Henkilölle, joka on saanut tämän lain mukaista työttömyyspäivärahaa sosiaaliturva-asetuksen tai perusasetuksen mukaisesti aikana, jona hän on hakenut työtä toisesta jäsenvaltiosta, ja joka ei ole kolmen kuukauden kuluessa siitä, kun hän lähti maasta, palannut työnhakijaksi Suomeen, maksetaan työttömyyspäivärahaa uudelleen vasta, kun hän on:
1) kerryttänyt työssäoloehtokuukauden;
2) ollut työvoimakoulutuksessa neljä viikkoa; tai
3) opiskellut työvoimapalveluiden järjestämisestä annetun lain 9 luvussa tarkoitettuja työttömyysetuudella tuettuja työnhakijan omaehtoisia opintoja neljä viikkoa.
6 luku
Työttömyyspäivärahan määrä ja kesto
2 §
Ansiopäivärahan ansio-osa
Ansio-osa on 45 prosenttia päiväpalkan ja perusosan erotuksesta. Kun palkka kuukaudessa on suurempi kuin 95-kertainen perusosa, ansio-osa on tämän rajan ylittävältä päiväpalkan osalta 20 prosenttia. Ansiopäiväraha on enintään 90 prosenttia ansiopäivärahan perusteena olevasta päiväpalkasta, kuitenkin vähintään perusosan suuruinen.
Muuttamaton osa säädöstekstistä on jätetty pois
7 luku
Työmarkkinatukea koskevat yleiset säännökset
4 §
Työmarkkinatuen määrä
Täysimääräinen työmarkkinatuki on 6 luvun 1 §:n 1 momentissa tarkoitetun peruspäivärahan suuruinen.
Muuttamaton osa säädöstekstistä on jätetty pois
9 §
Osittainen työmarkkinatuki
Työmarkkinatuki on 35 prosenttia 4 §:n 1 ja 3 momentin sekä 6—8 §:n mukaisesti lasketusta työmarkkinatuesta, jos työnhakija asuu vanhempiensa taloudessa eikä ole täyttänyt työssäoloehtoa.
Muuttamaton osa säädöstekstistä on jätetty pois
Poiketen siitä, mitä 2 momentin 2 kohdassa säädetään, hakijan vanhempien, joiden taloudessa hän asuu, tuloina ei kuitenkaan oteta huomioon omaishoidon tuesta annetussa laissa (937/2005) tarkoitettua hoitopalkkiota eikä perhehoitolaissa (263/2015) tarkoitettua hoitopalkkiota, jos toimeksiantosopimusta ei ole tehty ansaintatarkoituksessa.
8 luku
Alueellisen liikkuvuuden tukeminen
5 §
Tämän lain poikkeava soveltaminen liikkuvuusavustukseen
Jollei tässä luvussa toisin säädetä, liikkuvuusavustukseen sovelletaan, mitä tässä laissa säädetään työttömyysetuudesta. Liikkuvuusavustusta maksetaan kuitenkin sen estämättä, mitä 1 luvun 8 a §:n 1 momentissa, 2 ja 2 a luvussa, 3 luvun 1 §:n 3 momentissa ja 4 §:n 1 momentissa säädetään.
Muuttamaton osa säädöstekstistä on jätetty pois
13 luku
Tietojen saamista ja luovuttamista koskevat säännökset
1 §
Oikeus tietojen saamiseen
Muuttamaton osa säädöstekstistä on jätetty pois
Kansaneläkelaitoksella ja työttömyyskassalla on oikeus saada maksutta tässä tai muissa laeissa säädettyjen tehtäviensä hoitamista varten:
Muuttamaton osa säädöstekstistä on jätetty pois
2) rangaistuslaitokselta tiedot rangaistuksen alkamisesta ja päättymisestä; rangaistuslaitoksen on annettava tiedot välittömästi, kun henkilö otetaan rangaistuslaitokseen.
Muuttamaton osa säädöstekstistä on jätetty pois
14 luku
Erinäisiä säännöksiä
3 §
Ansiopäivärahan ja peruspäivärahan rahoitus
Muuttamaton osa säädöstekstistä on jätetty pois
Peruspäiväraha rahoitetaan työttömyysvakuutusmaksun tuotoilla ja valtion sekä peruspäivärahan saajan kotikunnan rahoitusosuudella siten kuin 3 b §:ssä ja työttömyysetuuksien rahoituksesta annetun lain 8 ja 23 §:ssä säädetään.
Muuttamaton osa säädöstekstistä on jätetty pois
3 a §
Työmarkkinatuen rahoitus
Muuttamaton osa säädöstekstistä on jätetty pois
Työmarkkinatuki, joka maksetaan kotoutumisen edistämisestä annetun lain 2 §:n 1 momentissa tarkoitetulle henkilölle, rahoitetaan valtion varoista eikä henkilölle maksettua työttömyysetuutta lasketa mukaan työttömyysetuuspäiviin:
1) kolmen vuoden ajalta ensimmäisestä kotikuntamerkinnästä lukien, jos kyse on mainitun pykälän 3 tai 4 momentissa tarkoitetuista henkilöstä;
2) yhden vuoden ajalta ensimmäisestä kotikuntamerkinnästä lukien, jos kyse on muusta kuin 1 kohdassa tarkoitetusta henkilöstä.
Voimaantulopykälä tai –säännös alkaa
Tämä laki tulee voimaan päivänä kuuta 20 .
Ennen 1 päivää tammikuuta 2025 alkaneen työllistymistä edistävän palvelun ajalta maksettavaan työttömyysetuuteen sovelletaan tämän lain voimaan tullessa voimassa olleita säännöksiä.
Ennen 1 päivää tammikuuta 2025 alkaneeseen työhön ja työhön liittyvään koulutukseen sovelletaan tämän lain voimaan tullessa voimassa ollutta 8 luvun 2 §:n 2—4 momenttia.